Wpływ czytania bajek na rozwój mowy dziecka
Data publikacji 19 grudnia 2018
Zmysł słuchu należy do podstawowych zmysłów każdego człowieka. Od niego bowiem zależy rozwój mowy, a co za tym idzie płynne porozumiewanie się z otoczeniem. Słuch jest ukształtowany już w okresie prenatalnym – dziecko bezproblemowo rozpoznaje głos matki, rozpoznaje również głosy osób z najbliższego otoczenia. Dlatego warto dbać o swój język podczas ciąży, a także mówić do brzucha (choć na początku wydaje się to dziwne, ale z czasem przychodzi to o wiele łatwiej). Może to znacznie ułatwiać uspokojenie malucha, gdy pojawi się już na świecie, a także sprzyja nawiązywaniu więzi pomiędzy dzieckiem a najbliższymi.
Rozmawiaj z dzieckiem i czytaj mu bajki
Gdy dziecko pojawia się na świecie, rodzice oraz najbliżsi często mówią do dziecka zdrobniale („kuku”, „amam”), tymczasem stosowanie zdrobnień nie sprzyja rozwojowi mowy dziecka oraz poszerzaniu jego zasobu słownictwa. Choć dziecko nie potrafi jeszcze mówić, nadal rejestruje ono wszystko, co się dzieje w jego otoczeniu. Najlepszym sposobem na rozwój mowy oraz słuchu dziecka jest czytanie bajek od pierwszych dni życia dziecka. Choć dla wielu wydaje się to niepotrzebne, to jednak sprzyja ono znacząco rozwojowi dziecka oraz nawiązywaniu więzi z osobami czytającymi.
Wpływ czytania na rozwój mowy dziecka
Wyrabianie nawyku czytania dobrze wpływa na zainteresowanie dziecka książkami, a także koncentrację uwagi. Na początku warto zacząć od krótkich wierszyków, które nie znudzą dziecka. W księgarniach jest obecnie duży wybór książek dla dzieci, które pozwalają na aktywne czytanie – dziecko może dotykać, przekładać, przesuwać strony, co dodatkowo wpływa na rozwój zainteresowania książkami. Wybierając zakupy w księgarni internetowej możemy w łatwy sposób przejrzeć setki pozycji książek dla dzieci. To bardzo dobre rozwiązanie dla rodzica zajętego codziennymi obowiązkami spowodowanymi opieką nad swoją małą pociechą. Bez wychodzenia z domu, kilka kliknięć myszką i w ciągu 24 godzin możemy przeczytać naszemu dziecku wybraną przez nas książkę dostosowaną do jego obecnej fazy rozwoju. Dobrym sposobem jest również puszczanie dziecku słuchowisk, nagranych wierszyków, co ułatwia dziecku zasypianie, pozytywnie wpływając na zmysł słuchu i rozwój mowy dziecka, a równocześnie rodzice mogą cieszyć się dodatkową chwilą dla siebie.