Rozszerzenie diety niemowlaka – kaszki dla niemowląt
Data publikacji 14 sierpnia 2020Kaszki dla niemowląt stanowią jeden z nieodzownych elementów rozszerzania diety malucha. Choć nikt tego nie pamięta, każdy rozpoczynał swoją przygodę z posiłkami w innej formie niż mleko właśnie od kaszek. Obecnie wybór na rynku jest na tyle duży, że naprawdę można się pogubić. Jak wybrać najlepszą kaszkę dla niemowląt?
Z mlekiem modyfikowanym lub bez
Wśród wielu opcji dostępnych w sprzedaży znajdują się kaszki zawierające mleko modyfikowane oraz te, które są go pozbawione. Te pierwsze można z pewnością bezpiecznie podawać dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym: ryzyko wystąpienia rewolucji brzuszkowych jest niewielkie (przy założeniu, że dziecko nie cierpi na żadne schorzenia powiązane z układem trawiennym i mleko mu nie szkodzi). Taka kaszka jest zdecydowanie słodsza niż wersja niezawierająca mleka, przez co jest preferowana przez większość dzieci. Lepiej jednak unikać podawania jej maluchom karmionym mlekiem mamy lub takim, które jedzą specjalne mieszanki dla dzieci z alergiami: w ten sposób można uniknąć bólu brzuszka oraz rewolucji żołądkowych.
Kaszki bezmleczne można ugotować na wodzie lub mleku (krowim, kozim lub roślinnym, w zależności od potrzeb oraz preferencji). Taka wersja w opinii niektórych rodziców (i prawdopodobnie również maluchów, które niezbyt chętnie podchodzą do ich jedzenia) jest lekko mdła w smaku. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie jej o sezonowe owoce: w ten sposób z pewnością zachęcimy malca do zjedzenia kaszki.
Bez względu na wybraną wersję, warto dostosować zarówno ilość, jak i sposób przygotowania posiłku do instrukcji zawartych na opakowaniu. O ile jeszcze samą porcję można zmodyfikować w zależności od apetytu dziecka, to kwestia temperatury wody oraz tworzenia mieszanki ma ogromne znaczenie zarówno przez wzgląd na walory smakowe jak i dla zachowania odpowiedniej jakości produktu. W ten sposób zachęcimy malucha do zjedzenia wartościowego i pożywnego posiłku, który zapewni mu dość energii do zabawy.
Jaką kaszkę wybrać?
Wśród oferowanych przez producentów wyrobów można znaleźć tradycyjne, niemowlęce kaszki stworzone na bazie manny lub zupełnie inne rodzaje: jaglaną, pełnoziarnistą, orkiszową i inne. Warto pozwolić dziecku wypróbować wszystkie te smaki i zobaczyć, który rodzaj smakuje maluchowi najbardziej. W ten sposób zapewnimy mu pyszne posiłki, które nie zniechęcą go do jedzenia (co mogłoby mieć miejsce, gdyby okazało się, że zachodzi konieczność „wmuszania” kaszki w dziecko).
Bez względu na wybrany rodzaj kaszki, bardzo istotne jest aby zapewnić dziecku sporą dawkę dowolnego napoju, zarówno do samego posiłku jak i przed oraz po nim. Kaszki bardziej niż inne rodzaje dziecięcego pożywienia (na przykład zupki czy dania w słoiczkach) mają tendencję do powodowania kłopotów z wydalaniem. Dlatego ogromne znaczenie ma odpowiednie nawodnienie, by zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom u maluszka. Szczególnie pełnoziarniste wydanie tego dania, które zawiera dużo błonnika, powinno być połączone z dużą ilością wody do picia.
Aby nie zniechęcić dziecka do spożywania kaszek, warto dopilnować wszelkich szczegółów: przygotować ją tak, by była odpowiednio słodka, a także odpowiedniej konsystencji i temperatury. W innym przypadku, gdy maluch poczuje smak, który mu nie odpowiada lub oparzy się posiłkiem – może podchodzić niechętnie do jedzenia go w przyszłości. Dobrym pomysłem na zachęcenie malucha do spróbowania kaszki (jeśli je ją pierwszy raz) jest dodanie do niej słodkiego lub lubianego przez dziecko owocu: w ten sposób zachęcimy je do poznania nowego smaku.
Bez względu na wybraną firmę kaszki dziecięcej, należy zwrócić baczną uwagę na jej skład. Powinien on być jak najkrótszy i możliwie pozbawiony chemicznych dodatków, które są zupełnie zbędne w dziecięcym jedzeniu. Jeśli dziecko nie chce spożywać kaszek w tradycyjnej, gęstej formie, można spróbować podać ją w bardzo rozrzedzonym wydaniu, takim które można wypić z butelki. To pozwoli napełnić nieco brzuszek dziecka (na przykład w ramach kolacji) i jednocześnie przyzwyczai je do smaku kaszki.