Rumień zakaźny a ciąża – jak leczyć?
Data publikacji 16 sierpnia 2020Wiele jest chorób zakaźnych, które posiadają mniejsze lub większe zagrożenie dla ludzi. Najczęściej jednak ich przebieg jest bardzo łagodny i nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Inaczej jest jednak w przypadku przyszłych mam, które muszą dbać o siebie znacznie uważniej niż przed zajściem w ciążę. Szczególnie dużym zagrożeniem może dla nich być rumień zakaźny. Czym jest taka choroba, a także co najważniejsze, jak się ją powinno leczyć w czasie ciąży?
Czym jest rumień zakaźny?
Rumień zakaźny jest niezwykle popularną chorobą. Najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym, a objawia się u nich zaczerwienionymi policzkami, na których występuje girlandowa wysypka. Choroba ta wywołana jest przez powszechnie występującego parwowirusa 19. Co ciekawe, choć wysypka jest nieco uciążliwa dla dzieci, ponieważ może swędzieć i utrzymywać się przez kilka dni, to jednak nie stanowi większego dla nich zagrożenia. Najczęściej już po tygodniu samoistnie znika. Co ciekawe, szacuje się, że około połowa wszystkich dzieci przechodzi tę chorobę zupełnie bezobjawowo.
Zupełnie inaczej to jednak wygląda w przypadku osób dorosłych, ponieważ wtedy wirus staje się znacznie bardziej agresywny i może stanowić ryzyko sporych komplikacji zdrowotnych. Jak się objawia? Początki infekcji bardzo podobne są do tradycyjnej grypy. Występuje zatem silne zmęczenie, wysoka gorączka, a także ból głowy, gardła, mięśni o ogólne osłabienie organizmu. Najczęściej po około tygodnia objawy całkowicie znikają, co wielu chorych odbiera jako koniec przeziębienia. Po tygodniu jednak od domniemanej grypy pojawia się wysypka na ciele, która jest najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia tym wirusem. Na początku obecna tylko na policzkach, może się z biegiem czasu przenosić również na ręce, nogi oraz tułów. Towarzyszyć ona będzie choremu nawet do trzech tygodni.
Rumień zakaźny a ciąża?
Rumień zakaźny dla każdej dorosłej osoby stanowi duże zagrożenie. W wyniku jego obecności pojawić się może niedokrwistość, małopłytkowość, czy też artropatia. Prawdziwe jednak zagrożenie stanowi dla kobiet w ciąży. Dlaczego tak się dzieje?
W przypadku dzieci rumień zakaźny to choroba niegroźna, która bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek powikłania. Stanowi jednak ogromne zagrożenie dla kobiet w ciąży, szczególnie tych w pierwszym trymestrze ciąży. Istnieje wtedy bowiem ogromne ryzyko, szacowane nawet na 30%, że dojdzie do zakażenia płodu. A to z kolei prowadzić może do jego niedokrwistości, wystąpienia u niego niewydolności serca, jego zapalenia, a nawet w skrajnych przypadkach do obumarcia płodu. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym mniejsze ryzyko zakażenia, a tym samym zagrożenie dla dziecka. Warto jednak wspomnieć, że duża część kobiet odporna jest na zakażenie, ponieważ przebyła chorobę w dzieciństwie.
Diagnostyka i leczenie
Jeśli posiada się wiedzę, że miało się kontakt z osobą zakażoną rumieniem zakaźnym, czym prędzej trzeba udać się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki. Wykonuje się ją poprzez przeprowadzenie testu na obecność przeciwciał IgG i IgM. Przeciwciała IgM mogą wskazywać na obecność choroby, co prowadzić będzie do dalszej diagnostyki i obserwacji. Jeśli jednak wykryte zostaną przeciwciała IgG, oznaczać to będzie, że kobieta chorobę już przebyła i obecna jest u niej odporność, co wyklucza możliwość ponownego zakażenia.
Co jednak w przypadku zakażenia? Jeśli nastąpi ono przed 20 tygodniem ciąży, co stanowi największe zagrożenia dla dziecka, ciąża musi być stale monitorowana aż do 30 tygodnia. Po przekroczeniu tego terminu ryzyko wystąpienia powikłań ciąży drastycznie maleje. W tym czasie kobieta powinna minimum raz na tydzień wykonywać badanie USG płodu, aby możliwe było jak najwcześniejsze wykrycie u niego nieprawidłowości i rozpoczęcie interwencji lekarskiej. Niestety obecna medycyna nie posiada żadnego skutecznego leku, który można by podać kobiecie, żeby całkowicie zniwelować ryzyko powikłań u dziecka. Nie istnieje również żadna szczepionka, która by zabezpieczała kobietę na wypadek zakażenia. Najlepszym sposobem na uniknięcie tej choroby, jest po prostu starać się nie zarazić. Z tego powodu w czasie ciąży powinno się unikać dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które stanowią potencjalnie największe ryzyko.