Uczulenie na komary u dziecka
Data publikacji 18 sierpnia 2020Po ukąszeniu przez komara u większości ludzi pojawia się czerwony bąbel, który co prawda swędzi, jednak po kilku dniach znika. Niestety u niektórych w miejscu ugryzienia pojawia się dużo większe zaczerwienienie oraz opuchlizna, ponadto bąbel jest ciepły i wypełniony surowicą. Taka reakcja może wskazywać na uczulenie na komary, które jest szczególnie uciążliwe u dzieci. Jak sobie radzić z taką alergią u najmłodszych?
Które komary gryzą?
Przyjęło się mówić, że ludzi gryzą komary, jednak za swędzące bąble pojawiające się na ciele odpowiadają tylko samice tych owadów, czyli komarzyce. Mają one kłująco-ssący aparat gębowy, który umożliwia im wbicie się w skórę ludzi oraz zwierząt. Komary są najbardziej uciążliwe w bezwietrzne dni, największe prawdopodobieństwo ukąszenia występuje wieczorem oraz wcześnie rano, kiedy to nie ma dużo promieni słonecznych. Te niewielkie owady lubią wilgoć, w związku z tym bardzo często dużą ich ilość występuje nad jeziorami oraz rzekami.
Jak się objawia uczulenie na komary?
Gdy dziecko jest uczulone na komary na jego ciele pojawia się duży, rozlany bąbel. Miejsce ukąszenia nie tylko swędzi, ale również boli, a z czasem staje się opuchnięte. W niektórych przypadkach w bąblu wytwarza się surowica. Innymi objawami alergii na komary mogą być pojawiające się zawroty głowy, wysypka, a także nudności i wymioty.
Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku występowania alergii nie muszą się pojawić wszystkie wymienione wcześniej objawy. Dodatkowo nie pojawiają się one bezpośrednio po ukąszeniu przez owada, lecz stopniowo. Z tej przyczyny część rodziców początkowo nie łączy złego samopoczucia dziecka z ugryzieniem przez komara.
Jak leczyć ukąszenie komara?
Kiedy na skórze dziecka pojawi się swędzący bąbel należy działać natychmiast, aby możliwie najszybciej ulżyć malcowi. Dobrze zawsze mieć w apteczce wapno, które ma działanie odczulające. Dodatkowo w okresie letnim warto mieć środki łagodzące ukąszenie komarów, w aptekach dostępne są one w formie maści oraz żelu. Niestety tego typu produkty zwykle przynoszą ulgę na krótko. W takim przypadku należy udać się do alergologa, który przepisze leki przeciwhistaminowe.
W przypadku braku środków aptecznych pod ręką warto spróbować ulżyć dziecku domowymi sposobami. Popularną metodą łagodzenia bólu jest przyłożenie plastra cebuli do bąbla, od dawna bowiem wiadomo, że to warzywo ma działanie antybakteryjne. Alternatywą może być surowy ziemniak, który co prawda nie ma właściwości antybakteryjnych, ale zmniejsza uczucie swędzenia. W pozbyciu się opuchlizny może pomóc niewielka ilość pasty do zębów zaaplikowana na bąbel, ma ona działanie ściągające oraz chłodzące. W przypadku, gdy dziecko ma uczulenie na komary nie należy smarować ukąszonego miejsca alkoholem, sokiem z cytryny czy miodem.
Jak zapobiegać ukąszeniu przez komara?
Aby uniknąć nieprzyjemności wynikających z ukąszenia warto zapobiegać kontaktom z komarami. Rzecz jasna w okresie letnim, kiedy te owady są najbardziej uciążliwe, nie zawsze jest to możliwe, dobrze jednak podjąć pewne działania, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia uczulenia.
Przede wszystkim warto zamontować moskitiery w oknach. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w środki owadobójcze do kontaktu, choć należy ich używać rozsądnie. Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie urządzenia do gniazdka podczas nieobecności dziecka w pokoju, a na noc wyjęcie go.
Wychodząc na spacer warto założyć ubrania w jasnych kolorach, najlepiej z długimi rękawami oraz nogawkami. Kiedy jednak na zewnątrz jest bardzo ciepło dobrze użyć preparatów w sprayu i spryskać nimi odsłonięte części ciała. Dobrym rozwiązaniem może być też założenie dziecku na rękę opaski nasączonej środkami odstraszającymi komary. Urządzając grilla lub ognisko można dodatkowo rozłożyć krążki obranej cebuli w pobliżu miejsca, w którym znajdują się dzieci, zapach cebuli odstrasza bowiem komary. Zastosowanie takich środków ostrożności powinno zminimalizować ryzyko ukąszenia dziecka przez owada.