Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Jak nauczyć dziecko oszczędzania

Jak nauczyć dziecko oszczędzania czyli krótki poradnik dla rodziców

Data publikacji 19 kwietnia 2021

Chcesz przygotować swoje dziecko do dorosłego życia? Z całą pewnością nauka oszczędzania oraz poznanie wartości pieniądza będzie bardzo przydatną lekcją. Poniżej podpowiadamy w jaki sposób pomóc dziecku w nauce oszczędzania.

Dzieci zazwyczaj mają świadomość tego, że rodzicie zarabiają i wydaj pieniądze. Nie zawsze zdają sobie jednak sprawę, że pieniądze się oszczędza. Ile czasu należy oszczędzać aby uzbierać upragnioną kwotę? Kiedy i ile odkładać? Są to pytania, na które dziecko powinno poznać odpowiedzi. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie dzieci i wpojenie im podstawowych zasad – również takich jak oszczędzanie. Warto zatem od jak najwcześniejszych lat pokazać dziecku, że warto oszczędzać pieniądze na wymarzoną zabawkę lub prezent. Poniżej postaramy się podpowiedzieć kilka sposobów na naukę oszczędzania najmłodszych.

W przypadku dzieci nauka jest najbardziej efektywna jeżeli odbywa się poprzez zabawę. Warto zatem do nauki oszczędzania wykorzystać różnego rodzaju zabawki i gry. Zabawkowe kasy fiskalne z monetami i żetonami dadzą dziecku szansę zapoznania się z ideą wymiany pieniędzy. Starsze dzieci mogą uczyć się oszczędzania na przykład podczas gry w Eurobiznes. Dodatkowo znakomicie do oszczędzania w przypadku młodszych dzieci sprawdzi się skarbonka bankomat, która pozwoli dziecku lepiej zrozumieć jak działa obrót pieniędzmi w prawdziwym życiu.

Własne kieszonkowe to praktyczna nauka oszczędzania

Najlepszym sposobem na poznanie wartości pieniądza jest praktyczna nauka. Dlatego warto, aby dziecko posiadało własne kieszonkowe dostosowane do swojego wieku. W ten sposób pociecha będzie mogła wyznaczyć sobie jakiś cel finansowy ( jak zakup wymarzonej zabawki ) i odkładać co miesiąc lub też co tydzień daną kwotę. Tego rodzaju cele warto dodatkowo spisać aby nabrało bardziej realnego wymiaru.

Naucz dziecko odraczania przyjemności w czasie

Przeprowadzone w XX wieku badania dowodzą, że dzieci, które są w stanie odroczyć swoje przyjemności w czasie chociażby na kilkanaście minut w dorosłym życiu dużo lepiej radzą sobie z oszczędzaniem oraz stresem. Warto zatem przekonać dziecko, że lepiej nie wydawać od razu całego kieszonkowego tylko zgromadzić większą kwotę, aby zamiast drobiazgów kupić droższą zabawkę. Odroczenie zakupu nawet o kilka dni pozwoli dziecku zastanowić się czy rzeczywiście potrzebuje danego przedmiotu. Jeżeli będzie pewne swojej decyzji to zakup taki będzie znacznie bardziej przemyślany.

Najpierw świnka skarbonka – potem własne konto bankowe

W przypadku małych dzieci pierwsze pieniądze, jakie dostają od rodziców trafiają zazwyczaj do skarbonki. Tego rodzaju skarbonka, jeżeli jest przezroczysta ( lub jak w przypadku bankomatu skarbonki, który wyświetla odłożoną kwotę ) pozwoli śledzić rosnącą ilość monet i tym samym motywować do dalszego odkładania pieniążków, które zostaną później przeznaczone na wybrany przez dziecko cel. Odkładania pieniędzy do skarbonki idealnie wpisuje się w naukę o tym, że przyjemności warto odłożyć w czasie na później. Starsze dzieci natomiast mogą mieć już swoje własne konto bankowego ( dzieci od 13 roku życia ). Będzie ono oczywiście pod kontrolą rodzica, ale pozwoli już zapoznać dziecko z obsługą systemów bankowości internetowej oraz prawdziwego dysponowania finansami.

krainakiko

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?