Jak reagować na płacz dziecka?
Data publikacji 28 grudnia 2021
Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, jego płacz jest niezwykle stresujący dla rodziców. Gdy mamy do czynienia z noworodkami i niemowlakami, zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, że płacz dziecka jest przede wszystkim formą, jaką stosuje maluch, aby skomunikować się z otoczeniem. Gdy jednak dziecko jest starsze, rodzice mają świadomość tego, że problem jest bardziej złożony. Co zatem oznacza płacz dziecka i jak na niego właściwie reagować?
Dlaczego dzieci płaczą?
Gdy niemowlak płacze, zwykle informuje w ten sposób rodziców o swoich potrzebach. Mama i tata w pewnym momencie dostrzegają zresztą, że płacz brzmi nieco inaczej, gdy dziecko jest głodne, boli je brzuszek albo jest znudzone. Płacz jest też stałym elementem zmian, jakie dokonują się w maleńkim organizmie. Pojawia się choćby podczas ząbkowania znanego z tego, że jest zjawiskiem dość nieprzyjemnym.
Im większy jest zasób słownictwa malucha, tym rzadziej musi on płakać, aby przekazywać rodzicom swoje potrzeby i opinie. A mimo to płacz dziecka nigdy zupełnie nie ustępuje. Małe dzieci informują w ten sposób o głodzie i zmęczeniu, gdy zaś rozwija się ich świadomość płacz towarzyszy nieznanym do tej pory uczuciom takim choćby, jak strach.
Jak reagować na płacz dziecka?
Nawet, jeśli nasi starsi krewni zapewniają, że płaczem dziecka nie trzeba się bardzo przejmować, nie należy ich słuchać. Bez względu na to, z jakim rodzajem płaczu mamy do czynienia, starajmy się więc dążyć do tego, aby ustalić jego przyczynę. Gdy płacze niemowlę, dobrze jest sprawdzić temperaturę otoczenia oraz stan pieluszki. Gdy płacze dziecko, które jest nam w stanie opowiedzieć o swoich potrzebach, warto porozmawiać z nim o tym stanie nawet, jeśli ma się ochotę przede wszystkim na odrobinę snu. Dziecko nie zawsze wie, dlaczego płacze, z pewnością jednak nie robi tego po to, aby testować to, jak bardzo może nas wyprowadzić z równowagi. Spokojne podejście i rzeczowa rozmowa z dzieckiem jest w stanie nie tylko pomóc mu w uświadomieniu sobie, czym jest problem. Może także pomóc w jego załagodzeniu.
A co robić, gdy płacz dziecka pojawia się cyklicznie, a rodzice nie są w stanie albo zdiagnozować, albo rozwiązać problemu? W takim wypadku najlepszą opcja wydaje się zwrócenie się z prośbą o pomoc do kogoś, kto może pochwalić się większym doświadczeniem. Taką osobą jest psycholog dziecięcy – specjalista, który nie tylko pomoże w ustaleniu, co martwi dziecko, ale również nie będzie w żaden sposób oceniać samych rodziców, którzy szukają u niego pomocy.