Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Korekcyjne buty dla malucha – jak je dobrać?

Data publikacji 21 sierpnia 2020

Wybór najlepszych butów dla dziecka nie jest łatwy: zarówno w przypadku klasycznego obuwia, jak i tego korekcyjnego. W każdym z przypadków, choć potrzeby są nieco inne, cel jest jeden: zapewnienie dziecku wygodnego i jednocześnie bezpiecznego obuwia. Jakie buty dla malucha są najlepszym wyborem?

Pozwól na swobodę ruchu

Choć kiedyś byłoby to nie do pomyślenia, wbrew pozorom najlepszym pierwszym bucikiem dla dziecka jest… skarpetka. Jeśli tylko pogoda i pora roku na to pozwalają, najlepiej jest nie zakładać dziecku bucików w ogóle. W ten sposób stópka może swobodnie pracować i uczyć się tego, jak musi być ustawiona, by poruszanie się było efektywne i bezpieczne dla całego ciała.

Założenie obuwia na stopy dziecka, które dopiero uczy się chodzić, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dopóki maluch nie nauczy się przemieszczać w miarę samodzielnie – lepiej jest zapewnić mu jak największą swobodę – chociaż we wnętrzach, jeśli na zewnątrz jest na to zbyt zimno. Jeżeli malec akurat opanował chodzenie w ciepłe, letnie dni – w bezpiecznych przestrzeniach (gdzie mamy pewność, że nie uszkodzi sobie nóżek) można pozwolić mu na spacerowanie boso lub w skarpetkach. Wybór ten oczywiście nie dotyczy dzieci, które ze względu na różne nieprawidłowości muszą nosić obuwie od samego początku poruszania się – w takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować swój wybór ze specjalistą, który prowadzi cały proces leczenia malucha.

Pierwsze buciki – jakie powinny być?

Wielu rodziców decyduje się na zakup pierwszego obuwia korekcyjnego – i nie ma w tym nic złego: nieco usztywnione buciki, gdy maluszek nauczy się już w miarę swobodnie poruszać, dobrze usztywniają stopy i utrzymują je w miejscu. Bardzo istotne jest, aby wybrać model, który zapewni jednocześnie swobodną pracę stóp: a więc z dość miękką podeszwą, zginającą się w newralgicznych miejscach.

Niewiele osób zwraca na to uwagę, jednak niższej jakości dziecięce obuwie ma tendencję do zginania się pośrodku, podczas gdy stopa zgina się w przedniej części. Tak też powinny pracować buty, aby nie wyrabiać w dziecku nieprawidłowych nawyków podczas przemieszczenia się: między innymi nie prowadzić do chodzenia na palcach lub koślawienia nóg.

Ważne jest również, aby obuwie było oddychające. O ile w przypadku osób dorosłych w tym zakresie najgorsze co może się stać, to dyskomfort spowodowany lekką wilgocią w bucie, to w przypadku dzieci konsekwencje niestety mogą być dużo dalej idące. Z reguły buciki dla malucha dobiera się nieco większe (dziecięca stópka rośnie bardzo szybko i zostawienie około 1 cm luzu w bucie pozwala im posłużyć nieco dłużej) – w takiej sytuacji wilgotna stópka może prowadzić do ślizgania się jej w obuwiu i tym samym powodować nieprawidłowe wzorce chodzenia lub nawet potykanie się i wywracanie. Dlatego też szczególnie istotne jest, by buciki – nawet te korekcyjne – były możliwie jak najbardziej przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów.

Pamiętaj o doborze odpowiedniego rozmiaru

Choć, jak wspomniano wyżej, dopuszczalne (a nawet wskazane dla komfortu dziecka) jest zostawienie nieco przestrzeni w buciku – nie można przesadzić w drugą stronę. Zbyt duże obuwie zapewne pozostanie z dzieckiem dłużej, jednak będzie utrudniać mu chodzenie. Stopa, która ma możliwość przemieszczania się w bucie w przód i w tył w miarę ruchów dziecka (często szybkich i jeszcze nie do końca skoordynowanych) może powodować trudności w opanowywaniu własnych ruchów, sprawiać że malec zacznie zapierać się paluszkami o wkładkę buta, a także – po prostu powodować dyskomfort w trakcie chodzenia.

Usztywniany zapiętek zapewnia większą wygodę chodzenia, a także pewność dla malca, który dopiero nauczył się przemieszczać w pozycji pionowej. Dlatego też, jeśli pierwsze buciki to letnie sandałki – warto postawić na bardziej zabudowany model, wyposażony w usztywniony tył. Jeżeli jednak malec nauczył się chodzić zimą – postaraj się znaleźć jak najbardziej miękkie obuwie: zimowe kozaki z reguły są bardzo twarde, co może utrudniać dziecku chodzenie.

krainakiko

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?