Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Skuteczne sposoby na katar u dziecka

Data publikacji 10 sierpnia 2020

W okresie jesienno-zimowym łatwo złapać katar. Nie jest to dolegliwość szczególnie groźna, niemniej daje uczucie dyskomfortu. Katar jest uciążliwy szczególnie w przypadku dzieci, ponieważ nie tylko znacząco utrudnia oddychanie, ale też jedzenie, często uniemożliwia dziecku spokojny sen. Jakie są najlepsze domowe sposoby, które pomogą uprać się z tą nieprzyjemną dolegliwością?

Przede wszystkim oczyszczanie nosa

Oczyszczanie nosa jest bardzo ważną czynnością, może ona bowiem zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. Siąkać nos w chusteczkę może nawet roczne dziecko, choć oczywiście niezbędna jest pomoc rodzica. Bardzo ważne jest, aby wyraźnie pokazywać malcowi, że oczyszcza się jedną dziurkę na raz, najlepiej mówić o tym dziecku jednocześnie na zmianę delikatnie uciskając jeden z płatków nosa. Samodzielnie wydmuchanie nosa zwykle udaje się dzieciom mającym około trzech lat.

W przypadku wystąpienia kataru u niemowląt konieczna jest wizyta u lekarza. U tak małego dziecka zwykle wykorzystuje się wodę morską lub sól fizjologiczną. Aplikuje się jedną kroplę płynu do każdej z dziurek, a następnie obraca malucha na brzuch i wyciera rozrzedzoną wydzielinę. U niemowląt przydatny może okazać się także aspirator, który umożliwia usunięcie wydzieliny z nosa maluszka bez ryzyka uszkodzenia błony śluzowej.

W oczyszczeniu nosa dziecka mogą pomóc także inhalacje. Woda w połączeniu z odpowiednimi olejkami rozrzedzi wydzielinę, a tym samym ułatwi pozbycie się jej z noska. Do wykonania inhalacji można posłużyć się zwykłą miską z ciepłą (ale nie gorącą) wodą, alternatywą może być zakup profesjonalnego inhalatora, który można dostać w każdej aptece. Dodatkiem do wody może być rumianek, szałwia, lawenda czy majeranek.

Pozostałe sposoby na katar u dziecka

W pozbyciu się kataru oraz innych objawów przeziębienia mogą pomóc również syropy domowej roboty. Świetnie sprawdza się na przykład ten wykonany z cebuli, która ma dużą zawartość witaminy C oraz działa bakteriobójczo. Wykonanie syropu jest bardzo proste – cebulę pokrojoną w półkrążki wkłada się do słoika na przemian z miodem lub cukrem. Aby dodatkowo wzmocnić działanie tego domowego leku można dodać odrobinę soku z cytryny. Tak przygotowany płyn należy podawać dziecku 4-5 razy dziennie po jednej łyżeczce. Skuteczny w walce z przeziębieniem i katarem jest też syrop z buraka. Warzywo należy wsadzić do rozgrzanego piekarnika. Soki, które wypuści działają antybakteryjnie.

Podczas infekcji bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka. Niestety w tym czasie dzieci zwykle nie chcą dużo pić, warto jednak nakłonić je do przyjmowania dużej ilości wody. Można próbować zachęcić malca do picia na przykład kolorowym kubkiem, czy wzorzystą butelką. Równie ważna jak nawodnienie jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy znacząco ograniczyć dziecku dostęp do słodyczy, zawarty w nich cukier niestety sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych. W czasie kataru należy unikać podawania dziecku mleka krowiego, gdyż jego spożycie może zwiększyć ilość wydzieliny w nosie.

Kiedy dziecko ma katar rodzice powinni zadbać również o nawilżanie powietrza w całym domu, szczególną uwagę poświęcając pokojowi dziecka. Przede wszystkim nie należy unikać dopływu świeżego powietrza, pokój malca powinien być wietrzony kilka razy w ciągu dnia. Dobrym pomysłem może okazać się zakup nawilżacza powietrza. W okresie zimowym można zrezygnować z takiego urządzenia, a zamiast tego powiesić na rozgrzanym kaloryferze dobrze zmoczony ręcznik.

Co jeśli nie widać poprawy?

Przedstawione powyżej domowe sposoby walki z katarem zwykle są wystarczającą formą radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jeśli jednak po kilku dniach ich stosowania nie widać poprawy, dziecko czuje się gorzej i pojawiają się kolejne dolegliwości, jak choćby ból głowy czy gorączka, nie można tego lekceważyć i trzeba udać się do lekarza. Niewyleczony katar może prowadzić do innych, poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie krtani czy zapalenie ucha.

krainakiko

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?