Uderzenia gorąca w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Data publikacji 25 sierpnia 2020Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, w jej organizmie zachodzi sporo zmian. W pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się typowe dolegliwości, jak nudności, zmęczenie, tkliwość piersi, a nawet wymioty. Są one wywoływane przez hormony, które wpływają na podtrzymanie ciąży. Mogą pojawić się także uderzenia gorąca. Czy ten objaw jest normalny czy może zwiastować jakieś problemy z ciążą?
Uderzenia gorąca – przyczyny i objawy
Zalewające ciepło i oblanie potem często kojarzy się z okresem menopauzy. Jednak takie dolegliwości również mogą pojawić się w czasie ciąży. Takie epizody mogą trwać nawet kilka minut i często pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.
Najprawdopodobniej za takie objawy w czasie ciąży odpowiadają hormony. Jednak do przyczyn takiego stanu można również zaliczyć: nadwagę kobiety ciężarnej, odwodnienie organizmu, niewystarczającą ilość snu, nieodpowiednią dietę bogatą w węglowodany i pikantne przyprawy, stres, infekcje oraz choroby tarczycy.
Nie zawsze uderzenia gorąca w ciąży muszą oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne. Czasami są one wynikiem wysokich temperatur powietrza, zbyt ciepłego ubrania, wysiłku fizycznego lub po prostu zmęczenia organizmu.
Najczęściej uderzenia gorąca pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i dotyczą większości kobiet ciężarnych. W drugim i trzecim trymestrze ciąży takie objawy mogą się jeszcze nasilać. Z reguły znikają one samoistnie po porodzie.
Zalewające ciepło i poty nie są przyjemnym stanem. Pocenie się jest odpowiedzią na zbyt wysoką temperaturę ciała. W ten sposób organizm odprowadza ciepło. Mogą również pojawić się dreszcze, bóle głowy, zaczerwienienie skóry w okolicy szyi oraz twarzy, niepokój oraz kołatanie serca.
Jak radzić sobie z uderzeniami gorąca w ciąży?
Uderzenia gorąca powodują znaczny dyskomfort i choć często nie da się przewidzieć ich pojawienia, to można sprawić, że będą one pojawiały się rzadziej.
Pomieszczenia, w których najczęściej przebywa ciężarna, powinny być regularnie wietrzone, aby była w nich odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Dobrym nawykiem jest również noszenie przy sobie butelki wody mineralnej. Popijanie jej małymi łyczkami przez cały dzień zapobiegnie odwodnieniu organizmu, a w razie pojawienia się zalewającego ciepła butelka z wodą przyłożona do szyi, karku lub czoła pozwoli ochłodzić organizm.
Zamiast forsownych ćwiczeń ciężarna powinna więcej spacerować lub ćwiczyć jogę. Warto również zadbać o dobrze zbilansowaną dietę – produkty pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa, chudy nabiał i mięso. Należy ograniczyć spożywanie węglowodanów, tłuszczy nasyconych oraz pikantnych przypraw. Warto również wyeliminować z diety napoje, które mogą wywoływać uczucie gorąca, czyli zawierające kofeinę – kawa czy cola.
Kobiety ciężarne mają tendencję do ubierania się na cebulkę bez względu na pogodę. Lekkie, przewiewne ubrania zapobiegają przegrzaniu się organizmu. Mogąca swobodnie oddychać skóra jest gwarantem odpowiedniego regulowania ciepła. W lecie, w bardzo upalne dni zaleca się częstsze branie chłodnego prysznica.
Ciąża to bardzo stresujący czas dla każdej kobiety, dlatego tak ważne jest unikanie napięć emocjonalnych. One również mogą być przyczyną pojawiających się stanów gorąca.
Uczucie gorąca a problemy z tarczycą
Jeśli uderzenia gorąca pojawiają się wraz z biegunką, szybszym biciem serca, a także nadmiernym przyrostem wagi lub szybkim chudnięciem, warto skonsultować się z lekarzem. Może to bowiem wskazywać na źle funkcjonującą tarczycę.
W sporadycznych przypadkach takie dolegliwości mogą być związane z poważnymi chorobami, jak na przykład chłoniak. Nie należy jednak od razu panikować. Każde wątpliwości ciężarna powinna konsultować ze swoim lekarzem położnikiem. Mogą one bowiem okazać się zupełnie naturalne dla odmiennego stanu, jakim jest ciąża. Jeśli występują jakieś inne objawy wskazujące na poważniejsze choroby, lekarz na pewno zleci dodatkowe badania i rozwieje wątpliwości. Higieniczny, spokojny tryb życia w ciąży w większości przypadków pozwala ograniczyć uderzenia gorąca.