Wyposażenie pokoju dziecięcego – co powinno się w nim znaleźć?
Data publikacji 26 maja 2019Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie nie dlatego, że dziecko szybciej niszczy i zużywa meble i inne sprzęty, ale dlatego, że jego pokój musi rosnąć wraz naszym maluchem. Dostępne tam sprzęty musza być zatem jak najwyższej jakości. Jak wyposażyć pokój dziecięcy w praktyczne i użyteczne meble?
Meble dla dzieci
Jak mówią badania meble dla dzieci powinny być wielofunkcyjne. Łóżko powinno móc służyć nie tylko do spania, ale i siedzenia, fotel dla dziecka powinien mieć funkcję, dzięki której maluch będzie mógł na nim czytać, a może nawet rysować. W ten sposób zorganizowany pokój dziecięcy może z dzieckiem dorastać nawet przez kilka lat.
Eksperci do spraw zdrowego rozwoju dzieci są przekonani, że pokoju dziecięcym musza pojawić się zarówno meble dedykowane dzieciom, jak i te, które równie dobrze mogą służyć osobom dorosłym. To najlepsze rozwiązanie, gdyż nie możemy kupować mebli wyłącznie dla maluszków – też chcielibyśmy jako rodzice gdzieś w pokoju malucha usiąść czy poleżeć, jeśli zajdzie taka konieczność.
Organizacja w pokoju dziecięcym
Tkaniny obiciowe na meble dziecięce powinno móc się szybko i skutecznie czyścić. Najlepsze będą oczywiście bawełniane i takie o mocniejszym splocie. Zdecydowanie lepiej jest wybrać kanapę w jednym kolorze, a później rozjaśniać ją kapami czy kocami. Kolorowe tkaniny będzie trudniej oczyścić, a w zakamarkach zawsze zostanie a to paluszek, a to chips. Jeśli chcemy kupić naprawdę praktyczne fotele wypoczynkowe dla dzieci postawmy na materiały zwarte i jednolite. Znacznie łatwiej będzie taki fotel oczyścić, a i z wygodą nie będzie problemu. Łóżko w pokoju dziecięcym powinno rosnąć razem z maluchem, nie kupujmy więc jak najmniejszego, licząc na to, że zajmie mniejszą przestrzeń, dzieci czemu będzie można w pokoju zgromadzić więcej zabawek – to nie prawda. Dobra organizacja nawet w małym pokoju potrafi poczynić cuda.

Zabawki powinniśmy chować w szafkach zabudowanych do góry, bo to naprawdę bardzo ogranicza przestrzeń, jaką zabawki zajmują. Jeśli chodzi o łóżko, jak potwierdzają ortopedzi i specjaliści od rozwoju dzieci, najważniejszym jego elementem jest oczywiście materac. Łóżko już dla dziecka w wieku 4-5 lat może mieć rozmiar 90×180, co prawda będzie zajmować trochę miejsca, ale dzięki dużej powierzchni spania, będzie na nim można robić więcej rzeczy, co przyda się przede wszystkim podczas choroby dziecka. Sami zobaczymy jak wiele czynności maluch potrafi robić w łóżku, jeśli zmuszony jest w nim przebywać cały dzień.
Światowa Organizacja Zdrowia co jakiś czas wydaje komunikaty dotyczące najbardziej polecanych przez specjalistów wkładów do materacy. Wciąż jednak warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju wkłady z gryki czy kokosa będą nieodpowiednie dla maluchów z jakimikolwiek uczuleniami.
Idealny fotel dla dziecka
Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, powinniśmy poświęcić trochę czasu na znalezienie takiego fotela, który będzie naszej pociesze służył przez lata. Idealny fotel dla dziecka powinien być sporych rozmiarów – może być niemal identyczny jak fotel dla dorosłych. To właśnie ten element dziecięcego pokoju, który może zajmować sporo miejsca, bo będzie służył nie tylko do siedzenia, ale i rzucania na niego ubrań, odkładania różnych sprzętów itp. powinno się dobrze w nim siedzieć nie tylko dziecku, ale i nam. Przecież wieczorami właśnie w nim będziemy siedzieć i czytać maluchowi bajki. Fotel dla dziecka nie powinien być za miękki, bo dziecko powinno mieć oparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ortopedzi uczulają, by młody człowiek od początku nabywał pozytywne nawyki, jeśli chodzi o poprawne siedzenie. Pozycja w fotelu oczywiście powinna umożliwiać drzemkę, ale żadne fotele bujane czy półleżaki nie wchodzą w grę. Fotel powinien być dodatkowo lekki, by można było zmieniać jego położenie, a nawet wynosić do salonu. Najlepiej, jeśli wybierzemy model na nóżkach, bo to bardzo pomaga w sprzątaniu.
Jeśli chodzi o materiał obiciowy fotele, najlepiej wybrać taki, który łatwo się czyści i jednolity. Sam pokój dziecka jest wystarczająco kolorowy, więc niech ten jeden jego element nieco przełamuje mogący się pojawić chaos. Nie wybierajmy foteli z tkanin poślizgowych, satyny ani grubego splotu wełnianego. Raczej mocno tkana bawełna i tkaniny ułatwiające pranie – wiadomo co może się stać, jeśli nasza pociecha zechce w swoim fotelu zjeść lody czekoladowe.
Gdzie kupić fotel dla dziecka?
Pierwsze co powinniśmy ustalić to:
- Jakie funkcje ma spełniać fotel
- Gdzie będzie stał fotel
- Jaki mamy budżet
- Jakie mamy możliwości umieszczenia fotela poza pokojem malucha
Dzięki odpowiedzi na te kilka pytań, znajdziemy podstawowe kryteria, jakimi powinniśmy się korować szukając fotela idealnego. A takie istnieją tylko trzeba trochę poszukać!
Jak twierdzą specjaliści z ze sklepów meblarskich klienci zwykle decydują się na zakup dopiero po drugich odwiedzinach sklepu. Wszystko dlatego, że wolimy sprawdzić, poszukać, a decyzję w tak ważnej sprawie jak fotel dla dziecka podejmujemy weryfikując oferty z różnych sklepów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, nie zapomnijmy porozmawiać z maluchem. W końcu to on powinien mieć decydujący głos w sprawie wyposażenie swojego pokoju, zwłaszcza zaś tych elementów, które zostaną z nim na dłużej.